Zaznacz stronę

Zmiana, czym jest zmiana, dlaczego powinniśmy coś zmieniać w naszym życiu, co to daje i dlaczego ma ważny wpływ.

Bardzo fajny cytat mówiący o tym, że jeżeli nie podoba ci się dotychczasowe życie, to jak ono wygląda, z czego składa się twoja codzienność, to zawsze możesz to zmienić. To Ty jesteś reżyserem swojego życia, i to od ciebie zależy, jak wykorzystasz, jedyną swoją szansę.

 

Jeżeli nie podoba, ci się to gdzie jesteś, zmień to, nie jesteś drzewem.

Jim Rohn

Zmiany nas przerażają. Boimy się podejmować decyzji, które mogą zmienić nasze, życie o 180 stopni. Wkracza standardowe myślenie, a co by było, gdyby…i mnóstwo podważań swojego pomysłu na nowy początek.

Jeżeli uważasz, że chcesz coś zmienić, wynika to z tego, że nie jesteś zadowolony, chcesz więcej od życia. Nie bój się próbować nowych rzeczy, nigdy nie jest za późno na przebranżowienie się, naukę nowego języka, poznanie innej kultury, zwiedzenie świata, rozwój osobisty, zrobienie czegoś, na co nigdy nie mieliśmy odwagi.

Źródło: Unsplash / Autor zdjęcia: Jamie Street

Zmiana nie tylko wpływa na nas, ale i też na nasze otoczenie. Ludzie zazwyczaj nie boją się samej zmiany, ale przede wszystkim jej konsekwencji. Boją się tego, w jaki sposób zmiany wpłyną na nich samych i na całą resztę. Boją się również, co powiedzą inni, jak zareagują. Boją się tego, że ludzie ich ocenią, zmienią na ich temat zdanie i się odwrócą. Podejmowanie pewnych decyzji w życiu, które je zmieniają, również są sprawdzianem dla Ciebie, ale i też dla innych. Wiele relacji się rozwiązuje i masz strach, że zostaniesz sam, ale czy lepiej mieć wokół siebie ludzi, którzy nie traktują cię, jako kogoś wartościowego tylko maskotkę? Ty sam nie czujesz się ze sobą dobrze, ale boisz się to zmieniać, z obawy czy spodoba się to innym? Zastanów się, jaki chcesz być i jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie. Tutaj właśnie wkracza asertywność. Widzisz, ona jest częścią życia i naprawdę wiele zależy od tego, czy ją posiadasz i dobrze wykorzystujesz.

Nie możesz wiecznie zadawalać innych, być pod presją utracenia kontaktów, przyjaźni itd.

Źródło: Unsplash / Autor zdjęcia: Austin Neill

W życiu powinniśmy skupiać się na tym, co wartościowe. Wartościowe relacje są tymi, które są nam potrzebne, relacje, które nie wyciągają z nas potrzebnej energii, tylko dodają skrzydeł, dzięki którym nie mamy strachu i brniemy do przodu. Jeżeli osoby, które masz dotychczas obok siebie, odwlekają cię od ryzyka, od zmian, może to czas na zmianę w pierwszej kolejności ludzi, którymi się otaczasz. Może to czas na opuszczenie tego kręgu.

Zadbaj o siebie i o to, w jakim kręgu się otaczasz, czy korzystanie wpływa na Ciebie, czy zabiera twój cenny czas, a ty i tak po powrocie do domu zastanawiasz się nad tymi relacjami. Zastanawiasz się, czy oni Ciebie lubią, a ty ich i czy masz ochotę znów ich widzieć.

 

Chcąc zmienić w swoim życiu bardzo wiele, zacznij powoli.

Często się mówi „postaw na jedną kartę i zobacz, co się stanie”. Zależy, co przez to rozumiesz. Rzucenie dotychczasowej pracy, która nie daje ci satysfakcji, wyjechanie na 2-miesięczną podróż do Tajlandii, z plecakiem z najpotrzebniejszymi rzeczami, otwarty na przygodę życia i oszczędnościami, które zbierałeś pozwalającymi na komfortowe podróżowanie po różnych wyspach. Czy masz tu na myśli, rzucenie pracy, wyprowadzka z domu, zerwanie wszelkich kontaktów, przegranie 20 tysięcy oszczędności w kasynie i zastanowienie się co teraz robić ze swoim życiem?

Druga opcja raczej nie jest zbyt obiecująca, prawda? Rozplanuj wszystko, opisz jakich zmian potrzebujesz, dlaczego, jak wpłyną na Ciebie i twoje życie, co chcesz zmienić.

Pisanie o takich planach to najlepsza rzecz, masz wszystko jasno przed sobą, możesz swoje plany modyfikować, jak tylko ci się podoba. Nie musisz się też martwić, że o czymś zapomnisz, bo jest to zapisane.

Źródło: Unsplash / Autor zdjęcia: Glenn Carstens Peters

Zmiany są dobre. Zwłaszcza te zmiany, które podejmujesz świadomie, a nie te, które są narzucone przez innych, którzy chcą radzić Ci dobrze. Zastanów się czego naprawdę potrzebujesz. To zrozumiałe, że nie każdy chce odwlekać Cię od czegoś, bo jest zazdrosny tylko, robi to po prostu z troski, ale może to czas na ryzyko. Czas podejmować samodzielne decyzje i uczyć się po drodze na błędach, które zapewne popełnisz tylko dlatego, że musisz się wiele nauczyć i być przygotowany na wszelkie ewentualności.

Autorka artykułu,
Marlena Płonka